Meghalt Csíkszentmihályi Mihály, a flow elmélet atyja

2021.08.29

A Forbes.hu cikke.

87 éves korában elhunyt a világhírű amerikai-magyar pszichológus, a flow elmélet megalkotója - közölték a hírt a kutató hivatalos Facebook oldalán. 

"Nem volt egyetlen kiemelkedő pillanat, a család és a munka tesz boldoggá. Mostanában annak örülök leginkább, ha valami érdekes és váratlan összefüggést találok az adatokban" - mondta 2015-ben a Forbesnak, amikor a boldogság kutatóját arról kérdeztük, mi volt élete legboldogabb pillanata.

A flow élmény, vagyis egy nagyon összpontosított elmeállapot pszichológia koncepciójának megalkotója volt a Széchenyi-díjas tudós. A Claremont Graduate University Pszichológia és Menedzsment tanszék professzora volt. Korábban a Chicagói Egyetem Pszichológia Intézetének és a Lake Forest College szociológia és antropológia intézetének vezetője volt. A Magyar Érdemrend nagykeresztjének tulajdonosa, az MTA külső tagja, szakterülete a fejlődés- és neveléslélektan, valamint a kreativitás- és tehetségkutatás volt - írja róla a Wikipedia.

Utolsó napjait családja körében töltötte. 

Édesapámnak volt egy vendéglője a Trevi-kút mellett, a Piccolo Budapest - ilyen volt Csíkszentmihályi Mihály

Nem úgy nézett ki vagy viselkedett, mint egy komoly tudós, de pontosan úgy, mint aki a legkomolyabb elszánással kutatja a boldogságot. A tudománynak szinte kimeríthetetlen kutatási forrást adott a flow elméletével, de tudományos eredményei egy új szót, fogalmat adtak a hétköznapi embereknek is. Csíkszentmihályi Mihályra emlékezünk.

Amikor Csíkszentmihályi Mihály 2015-ben Budapestre érkezett, vendéglátói elszörnyedve látták, hogy a repülőgépből egy szál bőrszandálban, zokni nélkül lép ki a novemberi hidegbe. Bőrkabátban és egy foltos fekete pólóban érkezett meg az interjúra a Forbes újságírójához is. Sűrű volt a budapesti programja, mert kért 10 percet, amíg aludhat egyet egy kanapén még az interjú előtt. Mégis milyennek kellett volna lennie egy boldogságkutatónak?

Persze Csíkszentmihályi ennél jóval több volt, a flow elmélet atyja olyan komplex tudományos koncepciót alkotott, amely a kutatói közegből átszivárgott a hétköznapokba: egy új kifejezést adott a mindennapi társalgásainkba.

Ha valaki ma azt mondja, flow-ban vagyok, mindenki érti, mire gondol. Ennél jobban kevés dolog mutatja talán hatását és jelentőségét.

A 87 éves korában elhunyt pszichológus professzorra a hat évvel ezelőtt vele készített interjúnkból szemezgetve emlékezünk: gondolatok, történetek, amelyek hű képet adnak róla, milyen ember is volt. Csíkszentmihályi akkor kereste ugyan a szavakat, de ragaszkodott hozzá, hogy magyarul beszélgessen a Forbes újságírójával. 

Fiumében született, Olaszországban nőtt fel egy magyar származású családban. Gyermekkorában többször is találkozott Puskás Ferenccel, Hidegkuti Nándorral és Kocsis Sándorral. 

"Édesapámnak volt egy vendéglője a római Trevi-kút mellett, a Piccolo Budapest, ahol az aranycsapat több tagja is rendszeresen megfordult"

- mesélte akkor, amikor arról kérdeztük, miről beszélgettek Csányi Sándor OTP-vezérrel nem sokkal korábbi találkozójukon. Főleg a fociról, szólt a gyors válasz.

A kolumbiai elnök is hívta, segítsen az országon

A flow elméletet és az abból kiágazó kutatásokat, gyakorlatokat, sőt játékokat komoly cégek használják a mai napig, hogy jobban megismerjék alkalmazottaikat, felmérjék az egyéni képességeket és kreativitást, a csapatokon belüli dinamikákat. "Engem leginkább azok a tapasztalatok érdekelnek, amik a flow-ra mint menedzsmenteszközre vonatkoznak" - mondta ennek kapcsán. A legtöbb nagy cég azonban nem akarta közzé tenni az eredményeit, persze akadt kivétel. A LG elektronikai óriás, például, egyszer meghívta Szöulba, hogy tapasztalataikat megosszák Csíkszentmihályival.

"Azt állítják, hogy az alatt a másfél év alatt, mióta bevezették a flow-t, mint menedzsmenteszközt, 6,5 milliárd dollárral nőtt a profitjuk. Érdekes visszajelzés volt, különösen, amikor láttam a cég felső vezetőinek kezében a könyvem jegyzetekkel teleírt, sűrűn aláhúzogatott koreai fordítását."

Sok cég Csíkszentmihályi elmélete alapján inkubált magának olyan megoldásokat, amivel javított a hatékonyságon és így a jövedelmezőségen is. A professzor ugyanakkor azt vallotta, a flow elmélete alapján nem lehet egy univerzális menedzsmenteszközt alkotni.

"Én hosszú távon is azt tartom ideálisnak, ha a minden vállalat a saját eszközeit, a saját útját találja meg, és nem készen kapott megoldásokban gondolkozik."

Példaként a kaliforniai Patagonia céget hozta fel. Ennek központi gyárába belépve rengeteg szörfdeszkával találkozik a látogató, és egy olyan szerkezettel, ami a közeli tenger hullámainak magasságát mutatja. "Ha a hullámok elérik a 75 centit, a szerkezet gongatni kezd, mindenki megfogja a szörfdeszkáját és rohan szörfözni. Hiába mérnek ebben a gyárban kiemelkedően magas munkáltatói elkötelezettséget, ezt a módszert nehéz máshol reprodukálni."

Csíkszentmihályi a kutatásai és az előadásai mellett rengeteg meghívásnak igyekezett eleget tenni, ezek között voltak igen különleges "megbízások is". 2015-ben, beszélgetésünk előtt nem sokkal épp Kolumbia köztársasági elnöke kereste azzal, hogy segítsen neki visszaállítani az emberek társadalomba és az államba vetett hitét. De a boldogsággal, mint kutatási területtel is foglalkozott még, újabb kérdésekre kereste a válaszokat. Mint akkor mondta,

az adatok azt mutatták, a tengertől egy órányinál rövidebb útra lakó emberek boldogságszintje sokkal magasabb, mint "az az egyéb mutatók alapján indokolt lenne".

Nagyon érdekelte, hogy miért.

"Nem volt egyetlen kiemelkedő pillanat, a család és a munka tesz boldoggá. Mostanában annak örülök leginkább, ha valami érdekes és váratlan összefüggést találok az adatokban" - mondta, amikor arról kérdeztük, mi volt élete legboldogabb pillanata.

Csíkszentmihályi családja körében, 87 évesen hunyt el.

Minden jog fentartva.
Pannon Journal  
2024.  

Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el