Rák kezelése: áttörést hozhat egy magyar szakember által vezetett kutatás

2025.05.18

A nuus.hu cikke

Új típusú kemoterápiás kezeléstől kaphat új lendületet a rák kezelése. A módszer kifejlesztésén egy nemzetközi kutatócsoport dolgozik, amelynek munkáját a Debreceni Egyetem vezeti. A NextNano4Cancer nevű projekt támogatást nyert az ERA4Health nemzetközi pályázatán, amelyre tízszeres túljelentkezés érkezett. A program célja áttörést elérni a daganatos betegségek kezelésében.

A konzorcium munkáját Bácskay Ildikó, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának dékánja irányítja. A projekt május 1-jén indult, és több rangos nemzetközi partner – köztük a Tajpeji Orvostudományi Egyetem, a francia ENS Lyon, a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács, az aradi Vasile Goldiș Egyetem, valamint a magyar Cylolab Kft. – vesz részt benne.

A kutatás célja olyan nanoszerkezetű gyógyszerhordozó rendszerek fejlesztése, amelyek képesek célzottan eljuttatni a daganatellenes hatóanyagot a rákos sejtekhez, így hatékonyabban és kevesebb mellékhatással lehet kezelni a betegséget.

"Ez egy nagy mérföldkő a kar életében…" – hangsúlyozta Bácskay Ildikó, hozzátéve, hogy a projekt különlegessége az új típusú CK2 enzim gátlószerek nanotechnológiás alkalmazása, amely a gyógyszer-rezisztencia leküzdéséhez is hozzájárulhat.

A fejlesztés egyúttal megalapozza a klinikai vizsgálatokhoz szükséges gyártási folyamatokat is, így a legígéretesebb hatóanyagokat a jövőben akár betegek is megkaphatják.

Rák kezelése – jelenleg ezek a lehetőségek

A daganatos betegek ellátása különösen összetett, több lépésből álló folyamat. Az ilyen típusú megbetegedések kezelésére specializálódott szakorvos, az onkológus feladata, hogy a beteggel közösen, megegyezésen alapuló döntést hozzon a legmegfelelőbb terápiás lehetőségről, amely napjainkban már bizonyos mértékben személyre is szabható.

A rosszindulatú daganattal diagnosztizált páciensek a daganat típusa és annak kiterjedése alapján különféle kezelésekben részesülhetnek, amelyek gyakran kombinálva is alkalmazhatók.

A beteg számára elérhető terápiás lehetőségekről minden esetben egy ún. onkoteam dönt, amely a páciens állapotának ismeretében állítja össze a kezelési tervet. Ez a multidiszciplináris szakértői csoport általában onkológusból, sebészből, sugárterapeutából, patológusból, radiológusból és pszichológusból áll, de szükség esetén más szakterületek képviselői – például pulmonológus tüdőrákos esetekben – is bevonásra kerülnek.

Az onkológiai kezelések típusai:

  • daganat sebészi eltávolítása,

  • sugárterápia,

  • kemoterápia,

  • célzott daganatterápia,

  • hormonterápia,

  • érképződést gátló szerek,

  • immunterápia,

  • alternatív gyógymódok,

  • palliatív ellátás.

Minden jog fentartva.
Pannon Journal  
2025 

Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el